Resultaten vierde kwartaal 2010

Resultaten vierde kwartaal 2010: geen bijkomende veiligheidsmaatregelen nodig in 98 % buurten met halte

In 98 % van de buurten waar De Lijn een halte heeft, zijn geen bijkomende veiligheidsmaatregelen nodig. Dat blijkt uit de resultaten van De Veiligheidsmonitor voor het vierde kwartaal 2010 (oktober – november - december 2010).

 

 

Verbale agressie komt het meest voor

De analyse van de gemelde incidenten op Vlaams niveau leert dat oneigenlijk gebruik van installaties/ apparatuur (21,4%) en onderlinge ruzie tussen reizigers (10,7%) de belangrijkste aanleidingen zijn van een incident. Verbale agressie (33,6%) en diefstal zonder geweld/ bedreiging (16%) komen het meest voor. De daders zijn in net iets meer dan de helft van de incidenten vermoedelijk minderjarig (55,1%). Qua tijdstip is de kans op overlast en agressie het grootst in de avondspits (38,9%).

Leeswijzer resultaten

Hieronder vindt u de resultaten van de Veiligheidsmonitor. De Veiligheidsmonitor baseert zich op meldingen van incidenten. We gebruiken hiervoor nu 9 verschillende bronnen: de meldingsfiche agressie voor het personeel, politiegegevens, verslagen Lijncontrole, verslagen van begeleidend personeel, cameraregistratie, dispatchingverslagen, klantenreacties, agressiegerelateerde arbeidsongevallen en dagverslagen van chauffeurs.

In de beginfase van de Veiligheidsmonitor bestonden de politiegegevens voornamelijk uit politionele PV’s die werden toegevoegd aan onze registratieformulieren. Sinds kort zijn er verschillende entiteiten die mogen beschikken over de gegevens uit de databanken van het Arrondissementeel InformatieKruispunt van de Federale Politie. Waar dit het geval is, wordt dit aangegeven.

Een incident is een gebeurtenis op of aan een voertuig tussen reizigers en personeelsleden, tussen niet-reizigers en personeelsleden en tussen reizigers onderling. Daarbij wordt op een bepaalde manier agressie geuit.

Bij agressie gaat het om verbale agressie (roepen), beledigingen, vandalisme en graffiti, openbare zedenschennis, seksuele intimidatie, (poging tot) aanranding, openlijk gebruik van drugs, diefstal met of zonder geweld, zelfmoord, bedreiging met of zonder wapen, fysieke agressie en spuwen.

De aard van de agressie is een bepalende factor voor de inschaling als aandachtsbuurt. Bij feiten met beleidsfocus wordt de fysieke integriteit bedreigd of aangetast. Het gaat om bedreiging zonder wapen, bedreiging met wapen, fysieke agressie, diefstal met geweld, seksuele intimidatie, (poging tot) aanranding, spuwen, het gooien van projectielen naar een voertuig en het gooien van projectielen naar een persoon.

Voor de bepaling van de aandachtsbuurten wordt rekening gehouden met bepaalde indicatoren:

 

  • het totaal aantal feiten in een buurt;
  • het totaal aantal feiten met beleidsfocus in een buurt;
  • de mate waarin deze feiten met beleidsfocus meer voorkomen in de buurt dan in de hele provincie en de sociale achtergrond (achterstellingsindex) van een buurt.

Resultaten Antwerpen

In Antwerpen werden in het vierde kwartaal van 2010 306  incidenten gemeld. Tijdens deze incidenten werden 465 feiten gepleegd, waarvan 140 feiten met beleidsfocus. Deze incidenten werden gerapporteerd in 161 buurten. Na evaluatie worden 34 buurten als aandachtsbuurt beschouwd.

 

FaseAantal buurten%
Fase 0 (geen bijkomende veiligheidsmaatregelen nodig)1 36897,6
Fase 1 (tijdelijke inzet eigen maatregelen De Lijn)231,6
Fase 2 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn)90,6
Fase 3 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn + bijstand politie en lokale overheid)20,1
Totaal1 401100

Resultaten Oost-Vlaanderen

In Oost-Vlaanderen werden er in het vierde kwartaal van 2010 191  incidenten gemeld. Tijdens deze incidenten werden 312 feiten gepleegd, waarvan 84 feiten met beleidsfocus. Deze incidenten werden gerapporteerd in 96 buurten. Na evaluatie van de feiten worden 24 buurten als aandachtsbuurt beschouwd.

 

FaseAantal buurten%
Fase 0 (geen bijkomende veiligheidsmaatregelen nodig)1 76098,7
Fase 1 (tijdelijke inzet eigen maatregelen De Lijn)191,1
Fase 2 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn)30,2
Fase 3 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn + bijstand politie en lokale overheid)20,1
Totaal1 784100

Resultaten Vlaams-Brabant

In Vlaams-Brabant werden er in het vierde kwartaal van 2010 121 incidenten gemeld. Tijdens deze incidenten werden 214 feiten gepleegd, waarvan 84 feiten met beleidsfocus. Deze incidenten werden gerapporteerd in 93 buurten. Na evaluatie van de feiten worden 22 buurten als aandachtsbuurt beschouwd.

 

FaseAantal buurten%
Fase 0 (geen bijkomende veiligheidsmaatregelen nodig)1 62598,6
Fase 1 (tijdelijke inzet eigen maatregelen De Lijn)eigen150,9
Fase 2 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn)60,4
Fase 3 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn + bijstand politie en lokale overheid)10,1
Totaal1 647100

Resultaten Limburg

In Limburg werden er in het vierde kwartaal van 2010 84 incidenten gemeld. Tijdens deze incidenten werden 125 feiten gepleegd, waarvan 48 feiten met beleidsfocus. Deze incidenten werden gerapporteerd in 43 buurten. Na evaluatie van de feiten worden 13 buurten als aandachtsbuurt beschouwd.

 

FaseAantal buurten%
Fase 0 (geen bijkomende veiligheidsmaatregelen nodig)1 34599,0
Fase 1 (tijdelijke inzet eigen maatregelen De Lijn)90,7
Fase 2 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn)40,3
Fase 3 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn + bijstand politie en lokale overheid)00,0
Totaal1 358100
 

Resultaten West-Vlaanderen

In West-Vlaanderen werden in het vierde kwartaal van 2010 268  incidenten gemeld. Tijdens deze incidenten werden 313 feiten gepleegd, waarvan 77 feiten met beleidsfocus. Deze incidenten werden gerapporteerd in 110 buurten. Na evaluatie van de feiten worden 20 buurten als aandachtsbuurt beschouwd.

 

FaseAantal buurten%
Fase 0 (geen bijkomende veiligheidsmaatregelen nodig)1 47598,7
Fase 1 (tijdelijke inzet eigen maatregelen De Lijn)140,9
Fase 2 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn)40,3
Fase 3 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn + bijstand politie en lokale overheid)20,1
Totaal1 495100
 

Overzicht Vlaanderen

FaseAantal buurten%
Fase 0 (geen bijkomende veiligheidsmaatregelen nodig)7 57398,5
Fase 1 (tijdelijke inzet eigen maatregelen De Lijn)801
Fase 2 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn)260,4
Fase 3 (permanente inzet eigen veiligheidsmaatregelen De Lijn + bijstand politie en lokale overheid)70,1
Totaal7 685100