531 miljoen reizigers voor De Lijn in 2009

25/5/2010531 miljoen reizigers voor De Lijn in 2009

Hasselt, 25 mei 2010 – Vervoermaatschappij De Lijn heeft vorig jaar 531 miljoen reizigers vervoerd. Dat zijn er 23 miljoen meer dan in 2008. Daarmee is 2009 het beste jaar ooit voor de vervoermaatschappij. Volgens De Lijn is de groei het gevolg van investeringen in extra aanbod en het toenemend aantal abonnees. Ondanks de besparingen zet de groei zich ook dit jaar door.

Vlaams-Brabant opnieuw sterkste stijger

In 2009 telde De Lijn 531 miljoen reizigersritten. Dat zijn er 23 miljoen (+ 4 %) meer dan in 2008. Met ruim 5 % meer reizigers noteerde de vervoermaatschappij voor het vijfde jaar op rij de grootste groei in Vlaams-Brabant. Het aantal reizigers steeg er met 5 miljoen tot 99 miljoen. De uitbreiding van het aanbod naar het tewerkstellingsgebied rond de luchthaven van Zaventem is al jaren een belangrijke motor van de groei in Vlaams-Brabant.

Oost-Vlaanderen en Antwerpen groeiden in 2009 met bijna 5 %. In Oost-Vlaanderen stapten 112 miljoen mensen op de bus en tram, dat zijn er 5 miljoen meer dan in 2008. Antwerpen kende een toename met 9 miljoen en komt daarmee uit op 202 miljoen. In Limburg steeg het aantal reizigers met 2 miljoen (+ 3,9 %) tot 50 miljoen. West-Vlaanderen kende een reizigerstoename met 2 miljoen
(+ 3,5 %) tot 69 miljoen.

Aantal reizigers 2009Aantal reizigers 2008Verschil '09-'08Groei
Antwerpen202 miljoen193 miljoen + 9 miljoen+ 4,6 %
Limburg50 miljoen48 miljoen + 2 miljoen+ 3,9 %
Oost-Vlaanderen112 miljoen107 miljoen + 5 miljoen+ 4,7 %
Vlaams-Brabant99 miljoen94 miljoen + 5 miljoen+ 5,3 %
West-Vlaanderen69 miljoen67 miljoen + 2 miljoen+ 3,5 %
Totaal531 miljoen508 miljoen + 23 miljoen+ 4,3 %



De reizigersgroei zet zich ook in 2010 door: de eerste drie maanden vervoerde De Lijn 138 miljoen reizigers, of bijna 7 miljoen (+ 5 %) meer dan de eerste drie maanden van 2009.

Half miljoen abonnees in zicht

Volgens De Lijn zijn de toename van het aantal abonnees en de investeringen in extra aanbod  de verklaring voor de reizigerstoename. Vorig jaar maakten de abonnees samen 419 miljoen ritten, 23 miljoen meer dan in 2008. Daarmee nemen de abonnees bijna vier op de vijf ritten voor hun rekening. Reizigers met een rittenkaart of biljet zijn goed voor één verplaatsing op vijf. Eind 2009 waren er 457 202 abonnementen in omloop, of 6 % meer dan in 2008. 

‘Crisis goed doorstaan’

Directeur-generaal Roger Kesteloot: 'De cijfers geven aan dat De Lijn tot nog toe de financieel-economische crisis goed heeft doorstaan. In andere Europese landen zoals Spanje en Frankrijk heeft de toegenomen werkloosheid er ook toe geleid dat minder mensen het openbaar vervoer namen. Bij ons is dat niet het geval – onder meer omdat in Vlaanderen het openbaar vervoer voor veel meer gebruikt wordt dan alleen voor woon-werk- of woon-schoolvervoer. Dat heeft dan weer te maken met onze voordelige netabonnementen.'

'2010 en 2011 worden door de krappe budgettaire context ook voor De Lijn moeilijke jaren, waarin we inzetten op meer efficiëntie en de optimalisering van zowel planning als aanbod. ‘Zorgzaam ondernemen’ wordt dit jaar de absolute focus. Maar tegelijkertijd ben ik ervan overtuigd dat De Lijn ook de komende jaren meer reizigers zal kunnen aantrekken en overtuigen om te kiezen voor een heel duurzame vervoerwijze. Zelfs al besparen we nu op onze werking, we blijven investeren om daarna weer volop te kunnen inzetten op vraaggestuurde groei.'

Helft Vlaamse gemeenten geeft korting op vervoerbewijs De Lijn

Ruim de helft van de Vlaamse gemeenten (168 op 308 gemeenten) stimuleert het gebruik van het openbaar vervoer door korting te geven op De Lijn. Dat is het hoogste aantal sinds de invoering van de zogenaamde derdebetalerovereenkomsten. Daarmee betaalt een gemeente een deel van het vervoerbewijs van zijn inwoners of de reizigers op zijn grondgebied. De meeste gemeenten geven korting op de prijs van een abonnement (91 gemeenten) of rittenkaart (54 gemeenten).

Budgettair evenwicht

Net zoals vorig jaar heeft De Lijn in 2009 een budgettair evenwicht gerealiseerd. Van de 997 miljoen die de vervoermaatschappij heeft gekregen van de Vlaamse overheid, is 661 miljoen (66 %) teruggevloeid naar de privésector. Het gaat om 321 miljoen voor de privébedrijven die rijden in opdracht van De Lijn en 340 miljoen voor investeringen en diverse leveranciers. Ondanks het feit dat er geen tariefaanpassing was in 2009, zijn de reizigersontvangsten met 1,9 % gestegen tot 134 miljoen.